Wikipedyjo:Sztamtisz/Techńiczne kwestyje: Porōwnanie wersyji

Usunięta treść Dodana treść
Timpul (dyskusyjŏ | wkłŏd)
Linijŏ 59:
Jak idźe uo inksze szrajbůnki (Wjeczorkůw, Kallusůw i inksze), to podwjela co mało wto uůnych używo i krům jejich autorůw mało wto zno jejich rygůły. Dyć ńyma pedzane, iże kejś ńy bydům barzi uozpowszechńůne.--[[Użytkownik:Hermann|Hermann]] 16:12, 2 paź 2008 (UTC)
: Jo by'ch ńy widźoł problyma, co by wprowadźić Steuerowy szrajbůnek jako uoficjalny a pjyrszy szrajbůnek Wikipedyje, a uostowić zakładka lo wersyje Steuera ze czeskimi znakůma jako drugo, uopcjonalno wersyjo. Po prowdźe to jo moga byc koordynatorym wszyjskich robotůw ze reformům stosowanyj uortografije. Ńy musi to być uod razu, kożdo zmjana bůua by stopńowo. Mje śe uodechcewa roboty kedy widza ta ńylogiczno uortografijo a żech zaprzestoł edytowańo a rychtowańo nowych artiklůw. Jeli bez Steuera, reforma Wikipedyje je potrzebno tak i tak, a kej můmy przileżytość, pojakymu anulować zwada a przispjyszyć kodyfikacyjo ślůnskij godki? '''[[Użytkownik:Timpul|Timpul]]''' <small>[[Dyskusja użytkownika:Timpul|godka]]</small> 15:29, 3 paź 2008 (UTC)
A jo widza problym a fest srogi. Jako, co Hermann zaś piše uo "przepaśći mjyndzy starymi a modymi", to jo powtůřa:
 
Hermann, sam musisz przyznać, że podajesz argumenty wątpliwe i co najmniej "niepoprawne politycznie", do zaakceptowania jedynie patrząc z perspektywy polskiego wygodnictwa. To po czeskiej stronie granicy nie ma już Ślązaków? To nasza praca nie jest też dla nich? Czy ortografia śląska ma akceptować polskie przyzwyczajenia, a czeskie już nie? A może Ślązakami są w CR tylko młodzi ludzie zamiłowani w polszczyźnie? Co tu byśmy szykowali - symbol odcięcia się od czeskich Ślązaków? '''Ja widzę inne kopanie przepaści - pomiędzy użytkownikami śląskiego na Górnym Śląsku po obu stronach granicy. Bez różnicy - pomiędzy starymi i młodymi'''. Nie można patrzeć na śląski tylko z perspektywy jednego państwa. Czy chcemy jak Serbowie i Chorwaci dwóch języków śląskich - polsko-sląskiego i czesko-śląskiego, z różnymi ortografiami, za którymi fala pójdą tu polonizmy, a tam czechizmy? Bo nie będziemy się nawzajem kontrolować, bo się ostatecznie poróżnimy. Argumentowanie wyboru ortografii przyzwyczajeniami polskimi, z jednoczesna ignorancja przyzwyczajeń Ślązaków zza granicy, choćby ich było tylko/aż parę tysięcy, tworzy całkowicie fałszywa podstawę pod regionalny język śląski.
 
Ortografia kompromisowa pomiędzy polskimi znakami a czeskimi sprawdziła się. Nie jest ona moim ulubieńcem, sam od niej odszedłem, ale właśnie Wikipedia wykazała, że nasze obawy co do niej były bezzasadne. Uznajmy to za eksperyment i zaakceptujmy jego wyniki. Dlatego nie można jej skreslać. A pod żadnym pozorem z pobudek naszego polskiego wygodnictwa. Zapominając o Ślązakach z CR doprowadzimy do rozdziału, jeśli nie całkowitemu zanikowi śląskości w CR. Tego nikt nam nie wybaczy.
 
I coby boouo wszyjsko klar. Uortografijo "foonetyczno" njyma zrodyn mooj wymys. Zgodjili sje na nja pora lot nazod jo (Pů našymu), Hermann (Ślůnsko Eka) a Eichi (prezes Pro Loquela Silesiana). Kozrdy s nos mjou doo nji jake "eli". Hermannowi wadjiuo brak "ú", zaś mje a Eichjymu brak "é". Nale zgodjili'my sje na nja coby isj dali a sje ńjy wadjicj.
 
Potem każdy z nas miał inne pomysły, ale ortografia ta zaczęła żyć swoim życiem. Powstawały w niej nowe strony internetowe, pierwsze zdania w prasie regionalnej, a nawet całe teksty w książkach. Międzynarodowe środowisko Wikipedystów uznało tą właśnie ortografię za ortografię śląską. W kilkudziesięciu językach opisano naszą godkę przedstawiając tę a nie inną ortografię. Nasz śląski głos poszedł w świat! '''I teraz co? Nagły zwrot akcji???''' Z całym szacunkiem do nas samych, Timpulu, Hermanie, Adamie, Rafale - to ńyma do pořůndku! Ńych koždy robi swoje. To nie jest czas odgórnych ustaleń, określania tego co ma być pierwsze, a co drugie. To sami użytkownicy wybiorą taką ortografię, która im pasuje. A my '''nie przekreślajmy dotychczasowego i UZNANEGO dorobku, tylko twórzmy nowe'''. Z ortografią nie ma co się śpieszyć. Nie jest ona niezbędna w celu podniesienia statusu śląskiej godki. Nie musimy iść na łatwiznę. Ważniejsza jest gramatyka, słowniki i prawidłowe używanie śląskiego w piśmie niezależnie od używanej ortografii. Wystarczy jak wszyscy nie będą zwalczać swoich opcji, podmieniać cudzych wpisów, ale konkurować na nowe dokonania, którymi mogą przekonać pozostałych. Timpul zrób poza Wikipedią coś co przekona do tej czy innej zmiany wszystkich użytkowników szl.wiki. Nie wątpię, że może to się udać i szczerze trzymam kciuki. Jednak odgórne zmienianie ortografii tak zaawansowanej wiki przy tylu międzynarodowych opisach tej ortografii miałoby charakter zamachu, chyba bez precedensu w środowisku twórców Wikipedii. Na taki pomysł nie można się zgodzić.