Wikipedyjo:Sztamtisz/Techńiczne kwestyje: Porōwnanie wersyji

Usunięta treść Dodana treść
Timpul (dyskusyjŏ | wkłŏd)
Linijŏ 69:
Potem każdy z nas miał inne pomysły, ale ortografia ta zaczęła żyć swoim życiem. Powstawały w niej nowe strony internetowe, pierwsze zdania w prasie regionalnej, a nawet całe teksty w książkach. Międzynarodowe środowisko Wikipedystów uznało tą właśnie ortografię za ortografię śląską. W kilkudziesięciu językach opisano naszą godkę przedstawiając tę a nie inną ortografię. Nasz śląski głos poszedł w świat! '''I teraz co? Nagły zwrot akcji???''' Z całym szacunkiem do nas samych, Timpulu, Hermanie, Adamie, Rafale - to ńyma do pořůndku! Ńych koždy robi swoje. To nie jest czas odgórnych ustaleń, określania tego co ma być pierwsze, a co drugie. To sami użytkownicy wybiorą taką ortografię, która im pasuje. A my '''nie przekreślajmy dotychczasowego i UZNANEGO dorobku, tylko twórzmy nowe'''. Z ortografią nie ma co się śpieszyć. Nie jest ona niezbędna w celu podniesienia statusu śląskiej godki. Nie musimy iść na łatwiznę. Ważniejsza jest gramatyka, słowniki i prawidłowe używanie śląskiego w piśmie niezależnie od używanej ortografii. Wystarczy jak wszyscy nie będą zwalczać swoich opcji, podmieniać cudzych wpisów, ale konkurować na nowe dokonania, którymi mogą przekonać pozostałych. Timpul zrób poza Wikipedią coś co przekona do tej czy innej zmiany wszystkich użytkowników szl.wiki. Nie wątpię, że może to się udać i szczerze trzymam kciuki. Jednak odgórne zmienianie ortografii tak zaawansowanej wiki przy tylu międzynarodowych opisach tej ortografii miałoby charakter zamachu, chyba bez precedensu w środowisku twórców Wikipedii. Na taki pomysł nie można się zgodzić.
: Terozki rychtuja kurs ślůnskij godki lo Polokůw. Mům tyż prowizoryczno zajta [http://slunski.tnb.pl/news.php kero promuje Steuera], nale ńy je jeszcze we zaawansowanym proceśe tworzyńo (adresa podowům jyno do pokozańo, iże cůś we tym kerůnku robja). Durś podkryślosz, Dyktando, co to gynau Wikipedyjo půmůgła uortografiji fůnetycznyj a przijyna śe fest dobrze. To podug mje ńyma prowda. Jako bychmy uortografijo ńy używali, ślůnsko Wikipedyjo tak i tak bůua by popularno. Ludźe sům zajinteresowańi '''godkům''' - ńy szrajbůnkym. A społeczność Wikipedyjno a mjyndzyunorodowo przijyna uortografijo fůnetyczno jyno skuli tygo, co inkszyj ńy zno! Co uobchodźi jakigo Angola problyma Ślůnzokůw kerzi walczům uo kodyfikacyjo godki a terozki majům problymy ze wyborym uortografije? Jo kej kontrargůmynt podowům nazod, co Steuer je naroz podany na alfabyt polski, a tyż uod ńigo daleki. Na tela, coby Poloki ńy wjedźeli, co to je "gwara śląska" :/ '''[[Użytkownik:Timpul|Timpul]]''' <small>[[Dyskusja użytkownika:Timpul|godka]]</small> 09:49, 4 paź 2008 (UTC)
:: "Terozki rychtuja kurs ślůnskij godki lo Polokůw. Mům tyż prowizoryczno zajta" - świetnie! Właśnie o to chodzi. Co więcej, uważam, że Hermannowi brakuje właśnie takiej popularyzatorskiej strony. Gdyby powstał poza Eką taki portal o charakterze społecznościowym, który mógłby integrować wokół siebie Ślązaków podobnie jak np. Lauba i stałaby się ona powszechniej używana, to byłby to dla ortografii Steuerowej strzał w dziesiątkę. Już raz mnie przekonałeś na Wikipedią na powrót do fonetycznej, więc kto wie... "Jako bychmy uortografijo ńy używali, ślůnsko Wikipedyjo tak i tak bůua by popularno" - nie można cofnąć czasu, więc jak byłoby akurat z Wikipedią, trudno jest zgadywać. W każdym razie dobre przyjęcie ortografii fonetycznej od przeszło 2 lat, z momentem powstania Punasymu.com i pierwszej wersji SlunskoEka.pyrsk.com nie było przypadkowe. Gdybyś znał historię burzliwych dyskusji które wtedy i wcześniej, 3, 4 lata temu toczyły się w internecie wśród kodyfikatorów, wiedziałbyś, że '''wtedy Steuer by nie przeszedł'''. Wtedy praktycznie nie było "materiału porównawczego" w postaci bogatych stron internetowych i publikacji w innej ortografii jak polska i tadzikowa. Wtedy rozważano najróżniejsze opcje - Hermann próbował też kiedyś bez ogonków niczym Tadzik (!). Kiedy wchodziła fonetyczna opór przed np. literką "ł" był zatwardziały. Co więcej, ta właśnie literka jak żadna inna traktowana była jako "symbol polskiej okupacji" ;) i dyskusje w rodzaju "ł a sprawa śląska", były na porządku dziennym. Dlatego jestem przekonany, że WTEDY, jako w zasadzie ortografia polska, Steuer nie przyjął by się, ale nie znaczy to, że TERAZ tak się nie stanie. Bo mamy nowe doświadczenia, nowe przemyślenia, ortografia fonetyczna pokazała nam, że można coś zdziałać promocją, więc i może ten "polski, okupacyjny" Steuer też się przyjmie. Dlatego działaj, nic nie jest przesadzone. Tylko pod jednym warunkiem - '''nie wylewajmy dziecka z kąpielą, ale... róbmy nowe''' :). Jeszcze długo promowanych będzie wiele ortografii śląskich i wcale nie jest to problemem, ale naszym śląskim "wielokulturowym" atutem (przeczytaj: [http://dyktando.org/?id=ortografia Ortografia na II Dyktandzie Śląskim] - drugi akapit).--[[Użytkownik:Dyktando|Dyktando]] 12:02, 4 paź 2008 (UTC)