Wikipedyjo:Sztamtisz/Techńiczne kwestyje: Porōwnanie wersyji

m
Ńy wjym jak śe w kůńcu szkryflo ńykere ausdruki... Godom uo buchsztabje ''y'', bo czasym mo klang podany na polske ''e'', czasym jak ''i''. Szło by przýkludźić Dyrdźine ''ě'' a ''ý'', coby szło to klupać tak jak śe rýchtig godo?--[[Użytkownik:Djpalar|Djpalar]] 23:20, 24 mer 2009 (UTC)
:Ńy szło by, roz my już pomjyńili szrajbůnek i stykńe, a przikludzyńe poru buchsztabůw do uůnego by bůło własnům twůrczośćům, co je sam zakozane. [[Użytkownik:Lajsikonik|Lajsikonik]] 12:34, 25 mer 2009 (UTC)
 
==Mój mały manifest==
Nó ja, ńydôwno ch'śe tak porozmyśloł, a widzã, co nôjlepszô ortografijô by bóła ortgorafijô Wieczorka.
- Ma już historię;
- Zapewnia poprawność ortograficzną i nie posiada liter mogących być czytanych w dwojaki sposób;
- Ma podłoże etymologiczne i w wierny sposób potrafi odwzorować wymowę śląską;
- Jest alfabetem, który potencjalnie może przyciągnąć większą liczbę edytorów Wikipedii, gdyż mniej odróżnia się od polskiego;
- Nie zawiera żadnych niehistorycznych rozwiązań, jak u w miejsce ł.
A pojakymu to - sie spytôcie - odpowiym - kôżdy Ślónzok bydzie wiydzioł jak co czytać, a kôżdy by móg po swojimu zapisować. Bo take kedyśne 'o eknióne', wele Cieszyna sie czytô 'au', wele Glywic 'o', zaś wele Opólô 'ou'. I kedy zapiszymy 'ô' to kôżdy przeczytô po swojimu. Je tyż buchsztaba 'ã', to je 'a nosowe'. A tyż je o z kryskóm, kere sie wele Opôlo czytô 'uo'. A potakymu podug mjy tyn szrajbónek je nôjlepszy (nó, może z paróma modyfikacyjóma (zmjynkczynia). <font face="Comic Sans MS">'''[[User:Ozi64|◄Ozi64►]]'''<sup>&nbsp;[[User talk:Ozi64|a&nbsp;uůnygo&nbsp;godka]]</sup></font> 15:41, 7 kwj 2009 (UTC)
5798

edycji